Skip to main content
17.COMNews

ICH NGO Forum Activities 17.COM 2022

By November 22, 2022November 23rd, 2022No Comments

PROGRAMME
ICH NGO Forum Activities 17COM 2022

Seventeenth session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage

Section of Ballroom, Sofitel Hotel, 450 Quartier Aviation, Rabat, Morocco
Sunday, 27 November to Saturday 3 December
(The schedule is indicated in Rabat time, UTC+1, same as Central European Time, CET, UTC +1)

Download the pdf file
(english / french)


Zoom link for online participation during the entire week:

https://us02web.zoom.us/j/81821818235?pwd=Y0ZnUjZtRCtraVcyT2RRWTd0WWZiUT09

ID of meeting: 818 2181 8235
Secret Code : 043359


Sunday, 27 November, 2022

10:00 to 11:50 AM

Presentations of projects by recently accredited NGOs

Chairs: Tamara Nikolić Đerić, Association House of Batana (Croatia), and Sekou Berte, Mali Cultural Heritage Agency (Mali)

10:00 to 10:40 AM

Paulina Adamska and Urszula Szwed, Serfenta (Poland)

Susanne Verburg and Mark Schep, Dutch Centre for Intangible Cultural Heritage (Netherlands)

Chloé Battistolo, L’Institut national des métiers d’art français (France)

Ahmet Akcan and Sona Tomaç, Traditional Arts Association and Its Recent Works (Turkey)

10:40 to 10:50 AM

Question period

10:50 to 11:30 AM

Diana Teresa Gutiérrez, Embodying Reconciliation (Columbia)

Sara Green, Art for Refugees in Transition (ART) (USA)

Charlotte Courtois, Konstelacio (France)

Rehaf Gassas, Saudi Heritage Preservation Society (Saudi Arabia)

11:30 to 11:40 AM

Question period

11:40 to 11:50

Special presentation

Minji Kim, ICHCAP, Massive Open Online Course on Living Heritage and Sustainable Development (Korea)

12:00 to 1:00 PM

Lunch (on site). Buffet sponsored by the Institute for Cultural Heritage, Laval University (Canada) (Room to be announced)

1:00 to 5:00 PM

ICH NGO FORUM symposium – Living heritage, climate change and the environment

(Simultaneous translation English/French provided on site and online)

1:00 – 1:10 pm

Opening remarks

Tim Curtis, Chief of the living heritage unit, Secretary of the 2003 convention for the safeguarding of intangible cultural heritage

1:10 – 1:30 pm

Introduction: The potential of living heritage as a source of resilience and recovery from climate and environmental changes and disasters.

Laurier Turgeon, Chair of the executive board of the ICH NGO Forum and Professor of heritage studies at Laval University, Quebec City, Canada

1:30 – 1:45 pm

Session I Exploring new theoretical approaches to living heritage and climate change

Chair: Laurier Turgeon, Folklore Studies Association of Canada

Intangible cultural heritage and climate change: what can we learn from Elinor Ostrom ?

Hanna Schreiber, Association of Folk Artists / Stowarzyszenie Twórców Ludowych

University of Warsaw

1:45 – 3:15 pm

Session II Adaptative strategies to climate change and environmental disasters

Chair: Laurier Turgeon, Folklore Studies Association of Canada

Water and land. Intangible cultural heritage and sustainable development

Susanne Verburg, Dutch Centre for Intangible Cultural Heritage (KIEN)

Geographically important traditional agricultural practices and climate change in and across grassroots communities in Mali

Sekou Berte, Mali Cultural Heritage Agency, Mali

A change in the journey through the clouds: mopa-mopa collectors in the Andean-Amazonian foothills, Putumayo, Colombia

Giovany Paolo Arteaga Montes, Universidad de Nariño, Mundo Espiral Foundation, Colombia

Environmental changes, the crisis of livelihood and ICH in the region of Saemangeum in Korea

Hanhee Hahm, The Center for Intangible Culture Studies/Director of CICS, Korea

A political ontology of climate change: the lost ‘Vows of the Field’, climate migration, and relocation of heritage within rural Bangladesh

Lubna Marium, Shadhona – A Center for Advancement of Southasian Culture

Discussant: Janet Blake, Professor of Law, University of Shahid Beheshti (Tehran), Persian Garden Institute for Living Heritage (Islamic Republic of Iran)

3:15 – 3:45

Coffee Break

3:45 – 5:00

Session III Examples of mitigation, resilience and recovery from natural disasters

Chair: Valentina Zingari, Simbdea, The Italian Society for Museum and Heritage Anthropology, Italy

Post-earthquake housing recovery with traditional building practices (online presentation)

Jingying WANG, School of Architecture, The Chinese University of Hong Kong

Living schools of sustainability of Arunachal, India

Madhura Dutta and Ananya Bhattacharya, Contact Base, India

Sacred landscapes as a source of resilience and development in Mongolia

Urtnasan Norov, Foundation for the Protection of Natural and Cultural Heritage

Climate change, land and water management, and biodiversity in Panama

Irina Ruiz, FUNDACIÓN INDICRI, Panamá

Discussant: Martín Andrade-Pérez, Erigaie Foundation (Colombia)

5:30 – 6:30 PM

Shuttle bus to the site of the 17COM reception

7:00-9:00 PM

Reception

Monday 28 November

(NB All ICH NGO Forum meetings will be held in a room reserved for its activities, located in the NGO section of the Main Ballroom of the Sofitel Hotel, unless otherwise indicated.)

12h30-14h30

Meeting of the Working Group on Under-represented Regions

Chaired by Matti Hakamäki (Folk Music Institute, Finland) and Cholponai Usubalieva-Gryshchuk (Aigine Cultural Research Center, (Kyrgyzstan)

18h00-20h00

Presentations of the candidates for the elections

(Presentations will be recorded and made available on the Forum Website and Youtube Channel)

Chaired by the members of the Electoral Board: Adel Moussa, Nubian Heritage Society (Arab States); Diana Teresa Gutiérrez, Embodying Reconciliation (Latin America and Caribbean); Sandrine Moughola, ADACO (Africa)

Tuesday 29 November

12h30-14h30

Meeting of the Working Group on the Overall Results Framework

Chaired by Ananya Bhattacharya (Contact Base, India) and Shinwah Hong (CICS Centre)

17h30-19h30

#HeritageAlive Editorial Board Meeting

Chaired by Eivind Falk (Norwegian Crafts Institute)

(Room to be announced)

Wednesday 30 November

12h30-14h30

Meeting of the Executive Board with working groups and regional groups

(Chaired by Janet Blake, Vice-president of the Executive Board)

12h30 -13h30: Meeting between members of the Executive Board and the Working Groups to discuss how working groups can enhance and expand their activities, increase networking, develop their governance and collaborate more closely with the Executive Board and the Forum. Interested members may also attend, for example those wanting to create new working groups.

13h30 – 14h30: Regional break out groups to discuss and address regional concerns.

18h00-19h30

ICH NGO Forum General Assembly (Held in Plenary Meeting Room of the Intergovernmental Committee)

Chaired by Laurier Turgeon, co-chaired by Janet Blake, respectively President and Vice-president of the Executive Board

Zoom link for online participation:

https://us02web.zoom.us/j/81821818235?pwd=Y0ZnUjZtRCtraVcyT2RRWTd0WWZiUT09

ID of meeting : 818 2181 8235 Secret Code : 043359

(Simultaneous translation English/French provided on site and online)

Agenda of the General Assembly

  • Opening remarks
  • Adoption of the agenda
  • Adoption of the minutes of the ICH NGO Forum General Meeting in 2021 – see the minutes on the Forum website)
  • Report of the activities of the ICH NGO Forum (December 2021 to December 2022) (see report attached and on Forum website) (Laurier Turgeon, chair)
  • Financial report – see report on Forum website (Martin Andrade Perez, treasurer)
  • Election of the new members of the ICH NGO Executive Board – presentation of results by the Electoral Board
  • ICH NGO Forum ongoing activities and future plans – (Robert Baron, secretary)
  • Other business
  • Closure

Thursday 1 December

12h30-14h30

Working Group on Research (agenda to be posted on the Forum website)

Chaired by Valentina Zingari, Giovanny Arteaga, Jorijn Neyrinck and Martin Andrade 

Agenda :

– Presentation of the actual coordination team, introduction on the past year’s activities of the WG Research and sharing of the mission statement. 

– Reinforcing the coordination team. Integrating new colleagues/skills

– Jorijn Neyrinck and Martin AndradeThe experience of the web dossier on intangible cultural heritage and sustainable tourism. Achievements and challenges. 

– Laurier Turgeon. Presentation of  the results of the Symposium on intangible cultural heritage, climate change and the environment.

– General Debate on perspectives and strategies for 2023. Reflection on the opportunity to give continuity to the WG subtopics – e.g follow up of the web dossier on ICH and Sustainable Tourism.  

– Proposals and ideas for the future. 

17h30-19h30

#HeritageAlive mini symposium

Chaired by Eivind Falk, Norwegian Crafts Institute

Agenda:

– The Albert van der Zeiden Prize.

A status for the next #HeritageAlive publication on Storytelling to be published in 2023

– 2-3 presentations from authors present at 17.COM

– #HeritageAlive online on the new website

Friday 2 December

12h30-14h30

Presentation of the project on the mapping the expertise of accredited NGOs and the infographic files (Format to be determined) Views and reviews of the NGOs that participated (Robert Baron, SIEF)

17h30-19h00

Ethnics Working Group Meeting

Chaired by Antoine Gauthier, CQPV

19h00 – 20h00

Meeting of the new Executive Board


 

PROGRAMME
ACTIVITÉS DU FORUM DES ONG DU PCI 17COM 2022
Dix septième session du Comité intergouvernemental pour la sauvegarde du patrimoine culturel immatériel

Salle de Ball, Hôtel Sofitel, 450 Quartier Aviation, Rabat, Maroc

Dimanche, 27 novembre au samedi 3 décembre

(Les heures sont indiquées en heure d’Europe centrale (CET), UTC+1, heure de Rabat et de Paris)

Même lien Zoom pour la participation en ligne durant la semaine entière:

https://us02web.zoom.us/j/81821818235?pwd=Y0ZnUjZtRCtraVcyT2RRWTd0WWZiUT09

ID de la réunion: 818 2181 8235 Code secret: 043359

 

Dimanche, 27 novembre, 2022

10:00 à 11:50

Présentations de projets par les ONG récemment accréditées
Animateurs: Tamara Nikolić Đerić, Association House of Batana (Croatie), and Sekou Berte, Agence du patrimoine culturel du Mali (Mali)

10:00 to 10:40 AM

Paulina Adamska et Urszula Szwed, Serfenta (Pologne)
Susanne Verburg et Mark Schep, Dutch Centre for Intangible Cultural Heritage (Pays-Bas)
Chloé Battistolo, L’Institut national des métiers d’art français (France)
Ahmet Akcan et Sona Tomaç, Traditional Arts Association (Turquie)

10:40 à 10:50

Période de questions

10:50 à 11:30

Diana Teresa Gutiérrez, Embodying Reconciliation (Columbie)
Sara Green, Art for Refugees in Transition (ART) (USA)
Charlotte Courtois, Konstelacio (France)
Rehaf Gassas, Saudi Heritage Preservation Society (Arabie Saoudite)

11:30 à 11:40

Période de questions

11:40 à 11:50

Présentation spéciale

Minji Kim, ICHCAP, Massive Open Online Course on Living Heritage and Sustainable Development (Corée)

12:00 à 13:00

Buffet servi sur place (salle à announcer) par l’Institut du patrimone culturel, Université Laval (Canada)

Même lien Zoom pour la participation en ligne durant la semaine entière:

https://us02web.zoom.us/j/81821818235?pwd=Y0ZnUjZtRCtraVcyT2RRWTd0WWZiUT09

ID de la réunion : 818 2181 8235 Code secret : 043359

13:00 to 17:00

Symposium du Forum des ONG du PCI – Patrimoine vivant, changements climatiques et environnement

(Traduction simultanée anglais/français)

13:00 – 13:10 pm

Remarques luminaires
Tim Curtis, Chef de l’Unité du patrimoine vivant, Secrétaire de la convention de 2003 pour la sauvegarde du patrimoine culturel immatériel

13:10 – 13:30 pm
Introduction: Le potentiel du patrimoine vivant comme source de résilience et de rétablissement des catastrophes provoquées par les changements climatiques et environnementaux
Laurier Turgeon, Président du Conseil exécutif du Forum des ONG du PCI et Professeur d’études patrimoniales à l’Université Laval, Québec, Canada

13:30 – 13:45 pm

Session I L’exploration de nouvelles approches théoriques

Animateur: Laurier Turgeon, Association canadienne d’ethnologie et de folklore (Canada)

Intangible cultural heritage and climate change: what can we learn from Elinor Ostrom?
Hanna Schreiber, Association of Folk Artists / Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Université de Varsovie (Pologne)

13:45 – 15:15 pm

Session II Stratégies d’adaptation aux changements climatiques et aux catastrophes environnementales

Animateur: Laurier Turgeon, Association canadienne d’ethnologie et de folklore (Canada)

Water and land. Intangible cultural heritage and sustainable development
Susanne Verburg, Dutch Centre for Intangible Cultural Heritage (KIEN), Pays-Bas

Geographically important traditional agricultural practices and climate change in and across grassroots communities in Mali
Sekou Berte, Agence du patrimoine culturel du Mali, Mali

A change in the journey through the clouds: mopa-mopa collectors in the Andean-Amazonian foothills, Putumayo, Colombia
Giovany Paolo Arteaga Montes, Universidad de Nariño, Mundo Espiral Foundation, Colombie

Environmental changes, the crisis of livelihood and ICH in the region of Saemangeum in Korea
Hanhee Hahm, The Center for Intangible Culture Studies/Director of CICS, Corée

A political ontology of climate change: the lost ‘Vows of the Field’, climate migration, and relocation of heritage within rural Bangladesh
Lubna Marium, Shadhona – A Center for Advancement of Southasian Culture, Bangladesh

Commentatrice: Janet Blake, Professeur de droit culturel, Université Shahid Beheshti (Téhéran), Persian Garden Institute for Living Heritage (République islamique d’Iran)

15:15 – 15:45

Pause café

15:45 – 17:00

Session III Exemples de mitigation, résilience et de rétablissement de catastrophes naturelles

Animatrice: Valentina Zingari, Simbdea, The Italian Society for Museum and Heritage Anthropology, Italie

Post-earthquake housing recovery with traditional building practices (online presentation)
Jingying WANG, School of Architecture, The Chinese University of Hong Kong

Living schools of sustainability of Arunachal, India
Madhura Dutta and Ananya Bhattacharya, Contact Base, Inde

Sacred landscapes as a source of resilience and development in Mongolia
Urtnasan Norov, Foundation for the Protection of Natural and Cultural Heritage, Mongolie

Climate change, land and water management, and biodiversity in Panama
Irina Ruiz, FUNDACIÓN INDICRI, Panamá

Commentateur: Martín Andrade-Pérez, Erigaie Foundation (Colombia)

17:30-18:30

Navette pour le transport vers le site de la réception 17COM

19:00-21:00

Réception

Lundi 28 novembre

(NB Sauf avis contraire, toutes les reunions du Forum des ONG du PCI auront lieu dans la salle des ONG située dans une section de la grande salle de Bal de l’hôtel Sofitel)

12:30-14:30

Réunion du groupe de travail sur les regions sous-représentées
Réunion présidée par Matti Hakamäki (Folk Music Institute, Finlande) et Cholponai Usubalieva-Gryshchuk (Aigine Cultural Research Center, (Kyrgyzstan)

18:00-20:00

Présentations of the candidats pour les élections
Séance présidée par les members du Conseil électoral: Adel Moussa, Nubian Heritage Society (Pays arabes); Diana Teresa Gutiérrez, Embodying Reconciliation (Amérique latine et la Caraïbe); Sandrine Moughola, ADACO (Afrique)

Mardi 29 novembre

12:30-14:30

Réunion du groupe de travail sur le cadre général des résultats
Réunion présidée par Ananya Bhattacharya (Contact Base, Inde) et Shinwah Hong (CICS Centre, Corée)

17h30-19h30

Réunion du Bureau de redaction de #HeritageAlive
Réunion présidée par Eivind Falk (Norwegian Crafts Institute)
(Salle à annoncer)

Mercredi le 30 novembre

12:30-14:30

Réunion du Conseil exécutif avec les groups de travail et les groups régionaux
(Réunion présidée par Janet Blake, Vice-présidente du Conseil exécutif)
12:30 -13:30: Réunion des members du Conseil exécutif avec les members de groupes de travail pour voir comment les groups peuvent élargir leurs activités, accroître leurs reseaux, developer leurs collaborations, identifier de nouveaux besoins et créer de nouveaux groups.

13:30 – 14:30: rencontre de groups régionaux pour réseauter et discuter de leurs préoccupations.

18:00-19:30

Assemblée générale du Forum des ONG du PCI (Grande salle plénière du Comité intergouvernemental)
Assemblée présidée par Laurier Turgeon, et co-présidée par Janet Blake, respectivement Président and Vice-présidente du Conseil exécutif

Même lien Zoom pour la participation en ligne durant la semaine entière:

https://us02web.zoom.us/j/81821818235?pwd=Y0ZnUjZtRCtraVcyT2RRWTd0WWZiUT09

ID de la réunion: 818 2181 8235 – Code secret: 043359

(Traduction simultanée anglais/français)

Ordre du jour de l’Assemblée générale:

  • Mot d’accueil
  • Adoption de l’ordre du jour
  • Adoption du procès-verbal de la reunion de l’Assemblée générale de 2021– voir le procès-verbal sur le site web du Forum)
  • Rapport des activités du Forum des ONG du PCI (décembre 2021 à décembre 2022) (voir rapport attaché et le site web du Forum) (Laurier Turgeon, président)
  • Rapport financier – voir rapport sur le site web du Forum (Martin Andrade-Perez, trésorier)
  • Élection des nouveaux members au Conseil électoral – présentation des résultats par les members du Conseil électoral
  • Projets en cours et directions pour l’avenir – (Robert Baron, secrétaire)
  • Varia
  • Clôture

 

Jeudi 1 décembre

12h30-14h30
Group de travail Recherche
Réunion présidée par Valentina Zingari, Giovanny Arteaga, Jorijn Neyrinck et Martin Andrade

Ordre du jour :

– Présentation de l’équipe de coordination actuelle, introduction sur les activités de l’année écoulée du Groupe de travail Recherche et partage de l’énoncé de mission.
– Renforcement de l’équipe de coordination. Intégrer de nouveaux collègues/compétences
– Jorijn Neyrinck et Martin Andrade. L’expérience du dossier web sur le patrimoine culturel immatériel et le tourisme durable. Réalisations et défis.
– Laurier Turgeon. Présentation des résultats du Symposium sur le patrimoine culturel immatériel, le changement climatique et l’environnement.
– Débat général sur les perspectives et les stratégies pour 2023. Réflexion sur l’opportunité de donner une continuité aux sous-thèmes du groupe de travail, par exemple le suivi du dossier web sur le PCI et le tourisme durable. Propositions et idées pour l’avenir.

17h30-19h30
#HeritageAlive mini symposium

Réunion présidée par Eivind Falk, Norwegian Crafts Institute

Ordre du jour:

– Présentation du Prix Albert van der Zeiden
– Le statut pour la prochaine publication #HeritageAlive sur les récits oraux à paraître en 2023
– 2-3 présentations d’auteurs présents à 17.COM
– #HeritageAlive en ligne sur le nouveau site web du Forum

Friday 2 December

12h30-14h30

Présentation du projet sur la cartographie des expertises des ONG accréditées et les fiches infographiques (Format à déterminer) Opinions et avis des ONG ayant participé (Robert Baron, secrétaire du Conseil exécutif, et SIEF)

17h30-19h00

Réunion du groupe de travail sur l’éthique
Réunion présidée par Antoine Gauthier, CQPV

19h00 – 20h00

Réunion du nouveaux Conseil exécutif