16.COM posted by

Programme for the ICH NGO Forum (16COM 2021)

 

The ICH NGO FORUM meetings during the 16th session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage (16COM).

 will all be held online.

Participants may access the meetings online at their convenience throughout the week by clicking on this Zoom link:

https://us02web.zoom.us/j/89211424568?pwd=bGI1NWlkSEIzcnBxWVBPeUw5Wm40dz09

Meeting ID: 892 1142 4568
Passcode: 584051

(All times indicated are Paris time (GMT+1:00)

Download the programme here!

Sunday 12 December

ICH NGO Symposium

(UNESCO Zoom link for the Symposium, with interpretation English/French

URL: https://unesco-org.zoom.us/j/98667893587

Passcode: 536809)

Session on the mapping of expertise of NGOs (round table discussion)

Chaired by: Robert Baron (Société internationale d’ethnologie et de folklore / International Society for Ethnology and Folklore, SIEF) and Laurier Turgeon (Association canadienne d’ethnologie et de folklore / Folklore Studies Association of Canada, FSAC)

13h00-14h00

Presentation of the results and discussions on the mapping of expertise of NGOs by members of the Steering Committee.

14h00-14h30

Meeting of regional working groups on the mapping exercise to discuss the preliminary results of the survey and follow-up interviews, including sharing of expertise among ICH NGOs, views on periodic reporting and other UNESCO application forms, networking among Forum members and ideas about the future of the Forum.

14h30-15h00

Presentations of the reports of the regional working groups and their discussion on the mapping exercise.

15h00-16h00

Future Directions for ICH: Intellectual Property, Licensing and New Media

Chaired by Reme Sakr (Syria Trust for Development) and Sekou Berte (Mali Cultural Heritage Agency)

Speakers:

– Jorge Gustavo Caicedo (La Enciclopedia del Patrimonio Cultural, Mexico)

– Janet Blake (Persian Garden Institute for Living Heritage, PGILH, Islamic Republic of Iran) 

– Rune Fjellheim (Sami Council, Norway)

– Leticia Caminero (WIPO, Traditional Knowledge Division)

– Discussion and questions from the floor (20-30 minutes)

16h00-16h10

Presentation of the programme for the week

Laurier Turgeon (Folklore Studies Association of Canada, FSAC)

Monday 13 December

13h15-14h15

Meeting of the Working Group on Under-represented Regions

Chaired by Matti Hakamäki (Folk Music Institute, Finland) and Cholponai Usubalieva-Gryshchuk (Aigine Cultural Research Center, Kirghizistan)

17h30-19h30

Presentations of the candidates for the elections (Presentations will be recorded and made available on the Forum Website and Youtube Channel)

Chaired by the members of the Electoral Board: Patrizia Cimberio (International Association for Falconry and Conservation of Birds of Prey); Monika Tomingas (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts, CIOFF);Ani Casimir Kingston Chukwunonyelum, (Centre for Peacebuilding and Poverty Reduction Among African Indigenous Peoples, CEPPER);Barbra Babweteera(Cross-Cultural Foundation of Uganda)

Tuesday 14 December

13h15-14h15

#HeritageAlive Editorial Board

Chaired by Eivind Falk (Norwegian Crafts Institute)

17h30-18h30

Meeting between members of the Steering Committee and Working Groups chairs to discuss how working groups can enhance and expand their activities, increase networking, develop their governance and collaborate more closely with the Steering Committee and the Forum. Interested members may also attend.

Chaired by Jorge Gustavo Caicedo (EPC) and Robert Baron (SIEF)

18h30-19h30

#ICHFutures : Traditional Knowledge Labelling and Indigenous Rights(Online, presentations will be recorded and made available on the Forum Website, Youtube Channel, and Facebook)

Chaired by Jorge Gustavo Caicedo (EPC)and Janet Blake (PGILH)

Speakers:

– Janette Hamilton-Pearce, Local Contexts, New Zealand, “Traditional Knowledge and Traditional Cultural Expressions Labelling”

– Maui Hudson, ENRICH, Equity for Indigenous Peoples and Innovation Coordinating Hub, “ Indigenous Rights and Authority in the Archives ”.

Wednesday 15 December

13h15-14h15

Launching of #HeritageAlive on traditional musical instruments

Chaired by Eivind Falk, editor in chief of #HeritageAlive, and Jinyoung Seo of ICHCAP

17h30-19h30

(UNESCO Zoom link for the Symposium, with interpretation English/French

URL: https://unesco-org.zoom.us/j/98667893587

Passcode: 536809)

ICH NGO Forum General Assembly

Chaired by Jorge Gustavo Caicedo (La Enciclopedia del Patrimonio Cultural, Mexico)

Draft agenda proposed for adoption

  1. Opening

  2. In memory of Albert van der Zeijden (Marco van Baalen, Director, Dutch Centre for Intangible Cultural Heritage)

  3. Adoption of the agenda

  4. Adoption of the minutes of the ICH NGO Forum General Meeting in 2020

  5. Report of the Steering Committee activities (December 2020 to December 2021) – (Jorge Gustavo Caicedo and Laurier Turgeon)

  6. Financial report of the Steering Committee – (Robert Baron)

  7. Election of the new members of the ICH NGO Forum Steering Committee – proclamation of results by the Election Board

  8. ICH NGO Forum Plan of activities for 2021 – (Janet Blake)

  9. Resolution to have the current members of the SC to complete the mapping project

  10. Decision regarding article 21 of the Bylaws – see document (Hanna Schreiber)

  11. Other business

  12. Closure

Thursday 16 December

13h15-14h15

Meeting of the Working Group on the Overall Results Framework

Chaired by AnanyaBhattacharya (Contact Base, India)

 

17h30-19h00 

Open Meeting for Working Groups

 

Friday 17 December

13h15-14h15 
Meeting of the Working Group on Research
Chaired by Martin Andrade Perez (Erigae)

Open Working Group meetings

17h30-18h30

Meeting of the new Steering Committee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *